Skrýt nabídku
ČeskyEnglish

Průhonické šlechtění rodu Rosa (růže)

Růží bylo na celém světě popsáno 100 až 300 samostatných druhů. Toto velké rozmezí je dáno především rozdílným pojetím jednotlivých botaniků. Často jsou druhy vedeny jen jako poddruhy, nebo se za samostatné druhy považují i mezidruhoví kříženci. Růže rostou takřka po celé severní polokouli. Nenajdeme je pochopitelně v arktických oblastech a na pouštích. V subtropickém, tropickém klimatu rostou jen na horách. Velmi brzo si vyspělé civilizace v Asii a Středomoří našly vztah k v okolí rostoucím druhům a v prvních výběrech začali pěstovat zejména jejich plnokvěté formy.

Intenzivní šlechtění, kdy se počty odrůd rozrostly z desítek na stovky, začalo ovšem až na počátku 19. století ve Francii. Byly získány květy velké 2 cm i 15 cm, s 5 plátky i doslova růže stolisté, všech možných barev s výjimkou čistě modré, černé, kaštanově hnědé. Keře mohou mít jen 20 cm, ale i v našich klimatických podmínkách brzy 8 m. Asi desetina odrůd růží také intenzivně voní. Po celé 19. století byly šlechtitelským cílem odrůdy opakující kvetení (remontující). Začátkem 20. století se podařilo získat výrazně žlutou a oranžovou barvu. V posledních desetiletích se výrazně zvýšila odolnost odrůd k houbovým chorobám. Skupina bohatě a opakovaně kvetoucích půdopokryvných růží umožnila uplatnění ve veřejné zeleni bez nároků na zvláštní údržbu. Nastal také návrat k silně vonícím růžím.

V celém světě se vyšlechtilo již několik desítek tisíc odrůd růží; z nichž se stále asi polovina pěstuje. Mnohé však najdeme jen sbírkově zastoupeny v největších rozáriích. Česká republika není sice růžařskou velmocí jako Německo, Francie či Velká Británie, ale mnohé naše odrůdy mají velmi dobrou úroveň. V Čechách a na Moravě bylo za posledních sto let vyšlechtěno přes 350 odrůd růží, z toho asi 250 se stále pěstuje. Mezi naše nejslavnější první šlechtitele patří Jan Böhm a Gustav Brada. V poválečném období pak Josef Urban a Josef Strnad. V Průhonicích růže šlechtil hlavně Ludvík Večeřa a Vojtěch Benetka. (Text připravil J. Žlebčík)

V naší ukázkové expozici naleznete tyto odrůdy růží:

Rosa ‘Alena’

Rosa ‘Jabloňový Květ’

Rosa ‘Madlenka’

Rosa ‘Milena’

Rosa ‘Milevsko’

Rosa ‘Plamen’

Rosa ‘Pozdrav z Průhonic’

Rosa ‘Průhonice’

Rosa ‘Růžena’

Rosa ‘Zorka’

Odrůdy pnoucích růží na konstrukci:

Rosa ‘Albertina’

Rosa ‘Ludvík Večeřa’

Rosa ‘Rudolfina’