Panel nástrojů pro slabozraké

Biodiversity Research & Monitoring (Interreg AT-CZ)

Základní data projektu

 

Název: Biodiversity Research & Monitoring AT-CZ 2024 – 2028 (Interreg AT-CZ)
Kód: ATCZ00178
Rok zahájení: 2025
Rok ukončení: 2028
Poskytovatel: Prostředky EFRR z Programu Interreg Rakousko – Česko
Vedoucí partner: Nationalpark Thayatal GmbH
Projektoví partneři:

  • Správa Národního parku Podyjí
  • Naturschutzbund NÖ
  • ZO Českého svazu ochránců přírody Kněžice
  • Výzkumný ústav pro krajinu, v. v. i
  • Umweltbundesamt GmbH

Odkaz na projekt: https://interreg.at-cz.eu/cz/katalog-projektu/2021-2027/klima-a-zivotni-prostredi/atcz00178_bioremo 

Cíle projektu:

Hlavním cílem projektu je výzkum, sledování a ochrana biologické rozmanitosti v příhraničním regionu Dolního Rakouska, jižní Moravy a jižních Čech (ČR). Na vědeckém základě se vytvoří ucelený systém, který lze přenést na jiné studijní skupiny a geografické oblasti. Inovativní přístup s novými technologiemi umožňuje pracovat efektivněji a levněji než běžné nástroje. Proběhnou též prvotní výzkumy.

Výstupy projektu: 

Cílem projektu je za prvé vybudovat společnou přeshraniční databázi údajů o biodiverzitě, kterou lze dlouhodobě přenášet do jiných regionů. Sběr dat týkajících se biodiverzity a interpretace vývoje na základě těchto dat jsou primárními nástroji vědy a ochrany přírody. Snadno dostupný, snadno obsluhovaný a přeshraničně fungující systém přitom může v budoucnu poskytnout rámec pro lepší vědeckou práci i ochranu přírody. Plánovaná databáze bude zřízena přes rozhraní k databázi Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK). AOPK je státní organizace, která svou databanku průběžně spravuje. Vytvořená rozhraní pro data o biologické rozmanitosti a habitatech zde budou dlouhodobě dostupná s možností dalšího ukládání.

Dalším pilířem projektu je vývoj standardizovaného monitorovacího protokolu pro vybrané druhy a stanoviště. Zapojeni tu jsou různí interní i externí odborníci. Vzniklý jednotný systém monitoringu bude převzat a používán oběma NP (Thayathal / Podyjí) i partnery z praktické ochrany přírody (NABU NÖ a ČSOP). Tím bude položen základ pro dlouholetý monitoring cílových druhů a stanovišť a metody mohou být používány odborníky i laiky (studenty) dlouho po skončení projektu, takže budou dlouho po skončení projektu poskytovat podstatná data pro interpretaci trendů v biologické rozmanitosti a vývoje jednotlivých druhů a biotopů. Vytvořené metody a monitorovací protokoly jsou navrženy tak, aby mohly být přeneseny i do jiných regionů. Přeshraniční spolupráce k tomu nabízí ideální pilotní charakter.

Provedené prvotní výzkumy budou také součástí dlouhodobých poznatků, využitelných i po skončení projektu. Propojení projektových partnerů a realizace společných akčních dnů jsou dalším stavebním kamenem pokračující spolupráce při managementu stanovišť i po skončení projektu a přes hranice.

Dne 23. 4. 2025 proběhlo oficiální zahájení projektu BioReMo v prostorách návštěvnického střediska Správy NP Thayatal v Hardeggu. Za Výzkumný ústav pro krajinu v. v. i. byla přednesena prezentace náplně pracovního balíčku 1, jehož náplní jsou následující aktivity:

1.1        Výběr cílových druhů a stanovišť
1.2        Metody monitoringu indikátorových a cílových druhů a stanovišť
1.3        Sběr a správa dat
1.4        Vytvoření přeshraniční geodatabanky
1.5        Pracovní materiály pro monitoring druhů a stanovišť
1.6        Vytvoření digitálního modelu zápoje lesních porostů
1.7        Vytvoření sady DNA sekvencí lišejníků

Plánované výstupy:

1) Katalog cílových druhů a stanovišť

2) Monitorovací protokoly pro zkoumání cílových druhů a stanovišť

3) Geodata pro monitoring biodiverzity

4) Geodatabanka včetně rozhraní pro rakouské partnery

5) Pracovní protokoly pro studenty

6) Digitální model korun lesních porostů

7) Sada DNA sekvencí lišejníků