Skrýt nabídku
ČeskyEnglish

Průhonické šlechtění rodu Potentilla (mochna)

Šlechtění mochny křovité má v Průhonicích více jak třicetiletou historii a je spojeno hlavně se jménem ing. Benetky. První křížení bylo realizováno v roce 1982, kdy za výchozí materiál byly použity zahraniční odrůdy ‘Abbottswood’, ‘Klondike’ a ‘Jackman’. Vytyčeným šlechtitelským cílem bylo získat nižší kompaktní rostliny s hustou stavbou keře s větvemi i v dolní části, které zakrývají povrch půdy, a tak dobře odolávají plevelům. Další žádoucí vlastností byla prodloužená doba kvetení do pozdního podzimu.

Získané semenáče byly dále záměrně kříženy mezi sebou, s dalšími zahraničními odrůdami (např. ‘Jolina’, ‘Sommerflor’, ‘Sungold’, ‘Hachmann´s Gigant’) nebo botanickým druhem P. arbuscula. V omezeném množství bylo použito i volné opylení. Následným výběrem pak byly získány rostliny, které splňovaly požadovaná kritéria. Původní barevná škála zahrnující odrůdy mochny se žlutými a bílými květy byla rozšířena o odrůdy s krémovou, oranžovou, červenou a růžovou barvou květů díky použití botanického druhu P. nepalensis a odrůd ‘Red Ace’ a ‘Floppy Disc’ jako rodičovských komponent.

Průhonické odrůdy mochen jsou pojmenovány podle řek a jsou to nízké výjimečně středně vysoké odrůdy v celé škále barev. Nejvíce zástupců průhonických odrůd je mezi žlutě kvetoucími. Nalezneme mezi nimi odrůdy s květy od světle žluté (‘Svitava’), přes jasně žlutou (‘Odra’, ‘Doubravka’, ‘Orlice’, ‘Úhlava’, ‘Olsa’, ‘Vltava’) až po zlatožlutou (‘Oslava’). Jedinou bíle kvetoucí průhonickou odrůdou je odrůda ‘Blanice’. V průhonickém sortimentu nechybí ani odrůdy s barvou květu světle bronzovou (‘Radbuza’), oranžovou (‘Oleška’), cihlově červenou (‘Jizera’), lososově karmínovou (‘Volyňka’, ‘Bystřice’) a karmínovou (‘Rokytka’). (Text připravila P. Štochlová)

V naší ukázkové expozici naleznete tyto odrůdy mochen:

Potentilla ‘Blanice’

Potentilla ‘Bystřice’

Potentilla ‘Doubravka’

Potentilla ‘Jizera’

Potentilla ‘Odra’

Potentilla ‘Oleška’

Potentilla ‘Olsa’

Potentilla ‘Orlice’

Potentilla ‘Oslava’

Potentilla ‘Radbuza’

Potentilla ‘Rokytka’

Potentilla ‘Svitava’

Potentilla ‘Úhlava’

Potentilla ‘Vltava’

Potentilla ‘Volyňka’